מול בננה ביץ' פגשתי את ש' שמבלה את רוב זמנו בים. "אפשר לעזור לך מותק", הוא שאל כשראה אותי עם המצלמה והמחברת. פתחנו בשיחה. הוא מכיר את כל הספורטאים והקבועים ובטלני הבוקר, יודע איפה כל אחד מהם יושב. "כל השמנא והסלתא בחוף. פה שופטים, אנשי עסקים וטייקונים נפגשים בבגדי ים יושבים מול המוסיקה של הגלים. וזה מה שיפה על החוף".

 

רומנטיקה בגיל הרך

היגיע זוג עם כלב. הוא קרב אותה אליו. הם התחבקו והתנשקו.  כשטעם הנשיקה על פניהם, התיישבו בכסא נוח.
הבטנו לכיוון שובר הגלים. הים סער. איזו פינה יפה, אמר ש'.

 

 

שולחן אחר

כשנכנסתי לשתות משהו בבננה ביץ', קלטה עיני שולחן מיוחד. תהיתי מיהו האיש שמאחוריו. על השולחן היו מונחים כמו למסדר המפקד כוס זכוכית ובה שאריות של קפה שחור, כוס פלסטיק ובה מים, שני ספרים, אחד חדש וכריכתו בשחור-אדום. ואחד ישן, ועליו גם העידה כותרתו: "חופרים בעבר". נרתיק חום ובו משקפי קריאה, טלפון סלולרי, מקטרת אהובה על בעליה, קופסת טבק עגולה, מצית. האיש הביא את הסדר שלו לשולחן בחוף. "סליחה, אפשר לצלם את השולחן שלך", שאלתי את ש' השני שפגשתי באותו הבוקר. הוא לא הופתע ואמר כן.
פתחנו בשיחה על מוסיקה. הוא פסנתרן וזמר אופרה. אני – אמא לשני ילדים שמנגנים על סקסופון ועל נבל. מוסיקה מעניינת אותי.
"ברגע שאתה מתעסק במוסיקה, אתה מתעסק בשפה של אמוציות, ובימינו – רגשות כבר לא באופנה. יש ארצות כמו יוון שהמוסיקה זורמת בתרבות שלהן, אבל בדר"כ מסביבה יש הרבה שואו ומתח ותשובה לדרישות השוק. אריק איינשטיין, נתנאלה, שמוליק קראוס או חווה אלברשטיין הם בעיני זמרים נטו. המוסיקה של היום היא זיהום סביבתי והבעיה שאנחנו לא מודעים לכך".
ומפה לשם, דרך הסופר חיים שפירא, שספרו נח על השולחן עברנו לדבר על מערכות יחסים. בספרו על הדברים החשובים באמת http://simania.co.il/bookdetails.php?item_id=688019"  כתב שפירא שהאישה דורשת מהגבר הרבה דברים, והוא רוצה ממנה רק דבר אחד, וזה בסיס הקונפליקטים. תראי כל האופרות של מוצרט מתעסקות במהות היחסים בין גבר ואשה"….
אהבתי את השיחה שהתחילה משום מקום והסתיימה בשיחת טלפון שהוא קבל בסלולרי שלו ועסקה בהזמנת איזה צימר בגליל. "אני פה בים, הוא השיב ומישהי מראיינת אותי. נו מה את רוצה?"

13 תגובות ל “אהבת ים”

 1. מיכאל

  היית בים אבל לא ניכנסת.
  אולי בכל זאת השתזפת.
  הים היום היה מלוכלך
  שקיות, בקבוקים וקצף שצף.

 2. silvina

  זווית הראייה מענינת
  ההצצות הקטנות שאת כותבת מסקרנות
  תאורים יפים על החיים
  תמשיכי לעניין אותנו

 3. שרית

  כתבה רגישה, מלאת חום אנושי. הסקרנות שלך מדביקה את הקוראים. תודה

 4. ruth

  אהבתי כל מילה.תודה .
  אני עוברת לקטע הבא , ומודה מראש.

 5. אוסנת

  כרגע קראתי את הרשימה המיוחדת "אהבת ים" שכתבת בבלוג "המשוטטת" ומאוד אהבתי את מה שכתבת על השולחן והאיש שמאחוריו, סצנה המתרחשת בבננה ביץ', החוף שאני מחבבת

 6. נגה

  האיש שמאחורי השולחן נשמע בהמה ראקציונרית, עם יומרות אליטיסטיות

  שיחת הטלפון מאשררת את זה

 7. אילן

  קראתי גם פה וגם שם,

  חיים שפירא הוא ד"ר למתמטיקה שהתמחותו העיקרית בתורת המשחקים אך ידו רבה גם בפילוסופיה בביולוגיה בספרות ובתחומים הנוגעים בניתוח התנהגויות בני האדם. יותר מהכול הוא אדם מקורי מאוד שחושב אחרת ונקודות המבט שלו על החיים נוגעות בתחום מדעים אחרים ולא במרכיבי מדעי ההתנהגות הקלאסיים.
  כדאי לך לקרוא את ספרו, הוא איננו ספר מדעי במובן היבש, אלא ניתוח צבעוני מאוד ורב תחומי על ההתנהלות האנושית.

מעניין לשמוע מה אתם חושבים

 • (יתפרסם בקרוב)