בשישי אחה"צ הזמנתי חבר והצטרפנו לפרלמנט בולגרי שהתרחש סביב שולחן במסעדת בויאנה ביפו. באנו לפגוש את אלברט, שכמו כל בולגרי טוב מצוייד בשם חיבה – ברטו. פה נודע לי שלעדה הבולגרית יש אתר ושמו "כולנו בולגרים".

 

את אלברט פגשתי באקראי לפני כמה שנים בצהרי שישי, יושב על המדרכה לפני המרפדיה שלו ברחוב בעלי המלאכה בלב תל אביב, בחברת כמה גברים. "בואי שבי איתנו", הוא אמר לי, כמו שהוא אומר לכל בחורה נחמדה שעוברת ברחוב. בפעם ההיא מיהרתי. "תבואי, כל שישי אנחנו פה. מישהו מביא ערק, השני בירה, השלישי פיסטוקים, שרים כאילו השבוע היה טוב".

 

אלברט, הנציג המזמר של הבולגרים, הוא טיפוס צבעוני ודמות מפורסמת. כבר צילמו אותו לכל תכנית טלוויזיה אפשרית. כל הבולגרים מכירים אותו כי הוא שר ומנגן ומציף אותם בגלי נוסטלגיה. אם מצטרף אליו ליאונצ'ו ענבי, ה"פאברוטי" הבולגרי שיודע לשיר 600 שירים בולגריים, זו חגיגה אמיתית. הפעם, לצערנו הוא נעדר מהשולחן בגלל אירוע משפחתי. לאקורדיון המרשים של אלברט כבר מלאו חמישים. 75 שנותיו של בעליו, לא מפריעות לו להמשיך במניירות של דון ז'ואן, ולזכות בתשומת לב. הוא עושה עיניים (כחולות), שר שיר אהבה, פונה אלי שוב ושוב, שר עוד שיר. הוא מצויד במחרוזות של בדיחות על בולגרים, וכמו שהוא אומר – אין עשן בלי אש. יש הרבה בדיחות על הקמצן, "סקרנזה" בבולגרית. "ידוע שיד של בולגרי לא מגיעה לכיס האחורי שלו, והשטרות בארנק שלו דהו כי לא ראו אור הרבה זמן".. ו"אחרי שלוש כוסות גרוזדובה" (ערק ענבים, כמו גראפה, ששותים בבולגריה), הוא ממשיך, "האישה נראית יפה, הבית גדול והמכונית – אמריקאית". "מי שמתחתן מאהבה חי באכזבה", הוא מדקלם אמרות שפר פרי ניסיון חיים ובמבטא בולגרי כבד ולמד מתגלגלת.

 

בצלחות לפנינו נחו גיבץ' וליוטניצה, סלט פלפלים אדומים שמבשלים כמו ריבה. ניגבנו את הצלחות בפרוסות לחם לבן טרי והותרנו אותן מצוחצחות.
ואז הם התחילו בתחקיר, מי היה אבא שלך, איפה גרת, כי בזמן שכל הבולגרים היו הולכים למגרש לאהוד את מכבי יפו, כולם היו מכירים את כולם. "אתה זוכר את זה שהיה מושך את הוילונות?" הוא שואל את י', להזכירכם – גבר בולגרי. "דה, דה", כולם עונים לו. תוך דקות התחברו כל חוטי ההיכרויות – הסתבר ששאול, הגבר שישב מולנו, היה השותף במוסך של גיסו של י', ושניהם מכירים את מוסקונה ובכר, ואת ישראל מהבשר, שרק אצלו קונים בשר טחון. והרופא היה הדוד שלו, ולארץ הם באו בשנת 1949, והשתתפו בכל הפיקניקים שנערכו על החוף מול נווה צדק. מנשיה, הם מתקנים את י'. י' קורן מנחת. שר ומנהל שיחות עם אלה שהכירו את בני משפחתו. ואז מתקשר ר', האחיין שלו, שצלם פה בבויאנה סרט, והוא אומר לו, תנחש איפה אני עכשיו, ומדברים עליך שהגעת עם העיתונאית הגרמנייה לצלם פה.

 

על הקירות תלויות תמונות של כפרים בבולגריה, ורקדנים בתלבושת לאומית. חרי, בעל הבית עומד במטבח לצד הטבח הבולגרי, בוזק מעט פטרוזיליה בתנועה מיומנת כדי לתת למנה את הטאצ' האחרון שלה. אשתו היא זו שמגישה את המנות וגם רוזי, מלצרית נמרצת שששה לדבר בולגרית עם מי שמבין, ומסבירה על המנות בתפריט למי שלא מבין.

 http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3743218,00.html

9 תגובות ל “בולגרי הוא קמצן ויש לו אף גדול”

 1. עליזה

  לאלישבע יש תכונות של זיקית – ואני רוצה להחמיא לך בכך. עושה רושם שאת משתלבת בכל מקום ומתאימה את עצמך לרמה של בני השיח שלך. וזה מעורר בי קנאה, כי אני עצורה וביישנית.
  המשיכי לספר לנו על החוויות שלך, אלישבע.
  ותודה.

 2. עידית פארן

  זה נורא יפה, מרגיש חם של הקיץ, ויפה
  (אני סופרת בבולגרית, אדנו דווה טרי צ'טרי זה ממשיך פעם אני אספר לך איך אני יודעת)

 3. שלמה

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3743218,00.html
  גדלתי ביפו בקרב הבולגרים ואני חובב גדול של המאכלים והמוסיקה במסעדת בויאנה. אני מבלה שם לפעמים בין מכרים ותיקים ונהנה מהחום האנושי ובעיקר מהנוסטלגיה. אלברט הוא באמת פנומנה!מזמין את מי שלא מכיר לבוא ולהנות. עוד על המסעדה תוכלו לקרוא בקישורית הזאת שהעתקתי מהרשימה

 4. שרון רז

  האוכל, האוכל
  אני הייתי מתענג של מאכלי מפגש הבלקן שהיה בשדרות ירושלים ביפו, של יחיאל

 5. אייל פרימור

  סקול בינלאומי ישראל , מועדון התיירות הבינלאומי הגדול בעולם , מתכוון לערוך את האירוע השנתי שלו בשנת 2010
  בסופיה , בולגריה
  כל חברי סקול בארץ – מוזמנים

 6. עידית פארן

  זה נורא יפה, מרגיש חם של הקיץ, ויפה
  (אני סופרת בבולגרית, אדנו דווה טרי צ'טרי זה ממשיך פעם אני אספר לך איך אני יודעת)

 7. עידית פארן

  זה נורא יפה, מרגיש חם של הקיץ, ויפה
  (אני סופרת בבולגרית, אדנו דווה טרי צ'טרי זה ממשיך פעם אני אספר לך איך אני יודעת)

 8. איפה יצחק

  בוקר-אור.אלה שטויות לעשות הכללה ולהגיד את האימרה הנ"ל -היא מעליבה ולעג לאיטלגנציה.אני גאה שהורי היו ילידי בולגריה עם חינוך אירופאי.הם היו אנשים נאים ולומדים ובעלי מקצועות מכובדים.ולגמרי לא קמצנים.ככה שזה מעליב כשעושים הכללות.חג שמח ומבדח.

מעניין לשמוע מה אתם חושבים

 • (יתפרסם בקרוב)